10 trendů webového designu, které lze očekávat v roce 2023

10 trendů webového designu, které lze očekávat v roce 2023 – číst více…

white framed sunglasses close-up photography

Toto je překlad článku https://elementor.com/blog/web-design-trends/. Nejedná se o autorský obsah!

Mánie inkluzivního designu

„Inkluzivita“ je bohužel vnímána jako politický buzzword, který se snadno přehazuje, nicméně ve své podstatě jde o ideologii, která oslovuje každého designéra – snaží se být inkluzivní tam, kde inkluze dříve neexistovala. Na dnešním personalizovaném globálním trhu je to myšlenka, která vlastně zdaleka není cizí.

Inkluzivní design ovlivňuje každý krok procesu tvorby webových stránek, od strategického rozhodování o cílové skupině webových stránek, přes jejich tón hlasu a personalizaci až po definování grafického jazyka vaší značky tak, aby vyhovoval všem pohlavím, pohledům, zkušenostem a situacím.

Například obrázky a ilustrace funkčních účelů se začaly častěji objevovat v jiné než genderové frontě a nabízejí hravou rozmanitost.

Navíc pod vlivem herního světa bude v příštím roce internet jistě zaplaven rostoucím počtem avatarů, ilustrací a postaviček nelidských identit, protože internet nabízí alternativní reality – zpochybňuje samotnou podstatu toho, co je skutečné.

Modelka, kterou Ranboo Fashion ve svém videu zobrazuje, je do jisté míry genderově proměnlivá a skrývá obličej, takže si divák není jistý identitou modelky.

Scrollytelling

Tyto vizuální efekty se snaží zaujmout publikum a servírují mu poutavý obsah na stříbrném podnose. Scrollytelling se také označuje jako „narativní vizualizace“ – řada vizuálních prvků řazených za sebou, uspořádaných chronologicky tak, aby návštěvníkům předaly konkrétní sdělení.

Elementor website builder je pak skvělou možností, jak tyto stránky budovat.

Stejně jako možnost číst knihu vlastním tempem, webové stránky nyní umožňují procházet a řídit jejich tok personalizovaným způsobem, protože chápou, že každý uživatel je jiný, a prezentují sdělení zajímavým způsobem.

Stránky Infrared Mind Body z amerického Texasu zobrazují velké obrázky a texty, které se zobrazují prostřednictvím různých animací, jež zdůrazňují jejich hodnotovou nabídku. Velké detailní záběry, tlumené světlo, velkoplošná typografie, stejně jako jemné a plynulé přechody vytvářejí čistým sofistikovaným způsobem atmosféru sauny.

Horizontální rolování

To platí zejména pro webové stránky s portfoliem, katalogy, mapy a podobně. Objevování projektů, prozkoumávání měst a návštěva online galerií je díky navigaci do stran mnohem poutavější. Pokud je horizontální rolování provedeno správně, může být web atraktivnější, zábavnější a zapamatovatelnější, jak krásně ilustrují weby v našem seznamu.

SIRUP je webová stránka vytvořená pouze za účelem poslechu playlistu. Designér si to uvědomil a vytvořil horizontální rolování, které zahrnuje playlist a vizuální prvky jako součást pohybu při rolování. Plynulý pohyb různých prvků designu vytváří pocit pokroku, i když jsou statické, a nutí uživatele k dalšímu posouvání.

Brutalistická typografie

Pokud jste typ (slovní hříčka plně zamýšlená), který si potrpí na něco odvážnějšího, měli byste zvážit tento trend s jeho robustností a dominancí, díky nimž web vynikne i při použití omezeného sortimentu prvků.

Brutalistickou typografii lze považovat za reakci na lehkost, optimismus a minimalismus dnešního webového designu. Neokázalý drsný styl, který stojí v kontrastu k uhlazenějším moderním konvencím.

Použití typografie ke konstrukci dynamické mřížky, písmen jako stavebních kamenů pro segmenty, sekce, záhlaví a odstavce nebo jen způsob, jak se vyřádit na celém webu – brutalistní typografie dodává webu metropolitní atmosféru.

Zona de Propulsão je one-pager pro technologické inovační centrum. Obří písmo je rozhodně výchozím bodem této identity a navozuje atmosféru městského festivalu. Designér chtěl vytvořit informace dostupné pro každého a prezentovat technologické znalosti přístupnějším způsobem.

Typografická animace / kinetická typografie

Krásným doplňkem předchozího trendu je kinetická typografie, která se rychle vyvíjí díky novým technikám v ruce. V současné době je tento postup hojně využíván webovými designéry v nejrůznějších podobách. Kdysi se pro vyprávění příběhu nejprve používala animace postav, ale nyní je typografie zcela novou hrou.

Pohyblivý text může upoutat pozornost, udávat tón, zvýrazňovat důležité segmenty a vést oči uživatele po stránce. Jedná se o trend, který se ve skutečnosti objevuje již od 60. let 20. století, kdy se v hraných filmech začaly používat animované úvodní titulky namísto statického textu.

Na webových stránkách společnosti Dilinger, která se zabývá filmovou produkcí a sídlí v Paříži, je celá webová stránka sama o sobě menu, a to pomocí dynamických písem, která se podle toho mění, když je vybrána některá z možností v menu. Přechod typografie napomáhá navigaci na webu a vytváří pokaždé jinou mřížku.

V příštích letech budeme svědky dalšího zkoumání kinetické typografie, která plní spíše funkci než jen dekoraci.

Nostalgie

Některé trendy v posledních letech obklopuje myšlenka nostalgie – lidé si přejí vzpomínat a připomínat si minulost. Celé dva roky po prvním úderu pandemie COVID-19 a uprostřed rostoucí nejistoty lidé (mezi nimi i tvůrci webových stránek) hledají útěšnější zážitky a formy úniku.

Tento přístup vyžaduje zpomalení, navození analogovějšího dojmu prostřednictvím typografie a obrazů, použití klasických obrazových filtrů, retro písem, rozmazanosti, zrnitosti, textur, měkkého osvětlení a pastelových barevných palet. To vše je jen několik příkladů postupů, které designéři používají k vytvoření příjemných zážitků.

Bravurní literární hřiště. Romantické a zakřivené písmo, stejně jako ploché, zemité pastelové tóny s jemnými zrnitými obrázky, vytvářejí pocit důvěrnosti a blízkosti. Aby byl tento interaktivní časopis relativní, rozhodl se designér dát mu hmatatelný vzhled, jako jsou naskenované obrázky textů s poznámkami pod čarou a vzhled poznámkového bloku, jako by byl uživatel součástí procesu psaní.

Kontrastní barvy

Tenhle je pro mileniály v domě, děti 80. a 90. let. Je těžké zůstat lhostejný k webové stránce s neonovým límečkem. Barva je základní nástroj, který vám pomůže upoutat pozornost uživatele a také pomáhá stimulovat emoce.

Tento styl, obvykle zaměřený na specifické publikum, se vyvinul v živou, třaskavou estetiku webdesignu, plnou undergroundových kyselých tvarů, neonu na černé, jasného kontrastu a gradientů.

Superglow je studio zabývající se hudebním a lifestylovým designem. Druhá sekce jejich webu kombinuje velké černé nadpisy na jednolitém žlutém pozadí. Tento seznam nabídek se při najetí myší změní na fuchsiovou. Celkový vzhled zahrnuje syté fotografie s animací fade-out myši, které se objeví při najetí myší a odhalí náznak projektu v rámci interního odkazu.

Mimo síť

Mřížka je pro designéra jedním z nejdůležitějších nástrojů. Dává naší práci tvar a strukturu. Pohyb mimo střed, který zvýrazní nějaký segment, může váš web vyniknout a být zapamatovatelný mezi nesčetnými časově náročnými konkurenty.

Vyjít mimo mřížku rozhodně není nová myšlenka, přesto není příliš prozkoumaná. Dnes už weboví designéři nepotřebují k aktualizaci své vize žádné prostředníky ani vývojáře. Je stále snazší převést i ten nejbláznivější layout, který jste si vysnili uprostřed noci, a jednoduše jej jít vytvořit pomocí nástroje pro tvorbu webových stránek. A co je nejlepší, je již nakódovaný, což celý proces zjednodušuje.

Arrowww Space, portfolio Maxima Aginského, používá v hrdinovi stránky citát z jeho designové mantry, který demonstruje jeho vizi zahrnující náhody s překrývajícím se textem na cestě a lineární strukturou pozadí.

Infrared Mind Body z Texasu v USA zobrazuje velké obrázky a texty, které se objevují prostřednictvím různých animací, jež zdůrazňují jejich hodnotovou nabídku. Velké detailní záběry, tlumeně osvětlené obrazy, velkoplošná typografie, stejně jako měkké a plynulé přechody vytvářejí čistým sofistikovaným způsobem atmosféru sauny.

Na těchto základních tvarech může být také napsán text a často připomínají samolepky-design z 80. nebo 90. let. Tyto tvary lze také použít jako tlačítka (statická nebo animovaná) nebo jako samolepku, která nás informuje o časově omezené akci. Bez ohledu na to, jak tyto samolepky vypadají nebo co obsahují, jejich společným cílem je upoutat pozornost návštěvníka webu.

Vícevrstvé snímky

V posledních letech se při navrhování klade velký důraz na čistý, pixelově dokonalý a minimalistický design. A to natolik, že to mnohé designéry odrazuje od přístupu k vizuálně složitějším návrhům.

Vícevrstvý obsah je způsob, jak zpochybnit konvenční komponenty, na které jsou naše oči zvyklé – například fotogalerie a typografické prvky, které vytvářejí pohlcující zážitek z vyprávění příběhu webu. To vede k tomu, že uživatelé stráví prozkoumáváním webu více času.

Na příkladu webu General Condition je vidět, že společné téma fotografií, elegantní animace a černé pozadí pomáhá vše spojit dohromady a přináší vizuálně soudržný zážitek.

Další výhodou této techniky je, že usnadňuje umístění velkého množství obsahu do jedné sekce nebo omezeného prostoru, například na obrazovkách mobilních zařízení.

Potěší

Lahůdky se staly základem dobrého uživatelského zážitku, přičemž dnešní uživatelé je očekávají v jedné ze dvou podob – povrchové a hluboké lahůdky.

Povrchové požitky zahrnují animace, hmatové přechody nebo gesta, mikrokopie, obrázky a zvuky. Hluboké požitky se mezitím snaží zajistit splnění všech uživatelských potřeb, včetně funkčnosti, spolehlivosti, použitelnosti a potěšení. Pokud uživatelé zažijí hluboký požitek, zvyšuje se pravděpodobnost, že spokojení uživatelé budou produkt nebo službu doporučovat opakovaně.

Povrchní požitky jsou sice skvělé a účinné, ale webový design dosáhl bodu, kdy sám o sobě nestačí. Při současném porozumění potřebám a zvyklostem uživatelů je skutečný hluboký požitek takový, který je celistvý v rámci celého webu. Nevyvolává pouze chvilkové potěšení, ale přispívá k použitelnosti, spolehlivosti a funkčnosti webu.

Airbnb je skvělým příkladem webu, který nabízí potěšení po celou dobu cesty uživatele. Funkce, jako je označování mapových značek, které si uživatel již prohlédl, jsou nejen příjemné, ale také funkční a pomáhají uživateli rychleji se pohybovat v často obrovském množství možností, které se mu najednou objeví na obrazovce.

To je však pouze jeden příklad. Přísná pravidla, která Airbnb pro své hostitele dodržuje (například ohledně zveřejňovaných obrázků, standardů úklidu a plateb a poplatků), slibují uživateli vysoký standard a příjemný, uklidňující pocit bezpečí a důvěry na každém kroku cesty.

Budoucnost je v našich rukou Narazili jsme na velkou směsici webových stránek a dotkli se různých trendů – od brutalistní typografie po jemné tlumené barevné palety, vytváření nostalgie a využívání vysoce kontrastních barevných motivů.

S nevyhnutelnou Metaverzí, která bude v roce 2022 dominovat titulkům novin, se webový design ocitá na prahu nové éry.

Implementace technologií virtuální reality, rozšířené reality a umělé inteligence se brzy stane pro webové designéry zásadní záležitostí.

Tyto technologie zatím postupují v mobilních aplikacích, ale jejich průnik do světa webových stránek je jen otázkou „kdy“, nikoli „zda“.

Zdá se, že toto odvětví prochází chaotickým procesem, který se podobá internetové verzi velkého třesku – tvůrčímu vesmíru plnému pixelových energií. Občas se střetávají polarizující styly a filozofie designu.

I když je důležité nezapomínat na to, abychom v našem vyvíjejícím se světě zůstali aktuální, stejně důležité je dávat pozor. Koneckonců trendy mohou být vyhýbavou volbou, kterou se lze řídit.

Nakonec, pokud chceme, aby naše návrhy odpovídaly svému účelu, musíme svou práci poctivě kritizovat a vycházet při výběru z toho, co rezonuje s našimi uživatelskými osobnostmi a typem webových stránek, které navrhujeme.

Další příspěvky z blogu